Randevu +90.312.427 2090

Yumurta Toplama

Tüp Bebek

Yumurta Toplama

2015-07-15 | | 0 Yorum |  

 Yumurtalık uyarımı ile belirli büyüklüğe ulaşmış folliküller (ultrasonografide gözlenen içi sıvı dolu yumurta içeren yapılar) elde edildiğinde, çatlatıcı iğne (Ovitrelle, Pregnyl veya Gonapeptyl) yapılır ve 34- 36 saat sonrasında yumurta toplama işlemi uygulanır.Günümüzde yumurta toplama işlemi daima vajinal ultrasonografi eşliğinde yapılır. Hasta jinekolojik muayene pozisiyonunda yatar iken, üzeri steril örtüler ile örtülür, spekulum uygulaması sonrası vajinal lokal saha temizliği uygulanır. Yumurta toplama işlemini biz kliniğimizde hafif genel anestezi altında yapmaktayız. Vajinal ultrasonografi üzerinde bulunan kılavuz içinden geçirilen bir iğne ile overlere (yumurtalık) ulaşılır. Her bir folliküle teker teker girilerek içeriği özel bir aspiratör yardımı ile ısıtılmış steril bir tüpe boşaltılır. Tüp içeriği hemen laboratuara geçirilerek yumurta içerip içermediği mikroskop altında incelenir. Bazen, follükülden ilk çekmede (aspirasyon) yumurta elde edilemez ise, follükül içi özel bir sıvı ile yıkanır ve kalmış olabilecek yumurta alınmaya çalışılır. Bu şekilde tüm folliküler içinden yumurta toplanmasına çalışılır.

 
Yumurta toplama işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bir saat istirahat sonrası, hasta evine gidebilir. Oosit toplama işleminin komplikasyon oranı çok düşüktür. En sık karşılaşılan komplikasyon vajen duvarından iğnenin girdiği yerden olabilecek kanamadır ki bu hemen daima basit tamponaj ile kontrol edilir. Enfeksiyon oranı ise ihmal edilebilecek düzeydedir.
 
YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ ÖNCESİ
 
Yumurta toplama öncesi aşağıdaki hususlara uymaya özen gösteriniz:
 
1. Aspirin veya benzeri  ilaçlar kullanmayınız. Bu tür ilaçlar pıhtılaşmayı etkileyerek, işlem esnasında kanama riskini arttırabilirler.
2. Hafif düzeyde uygulanan genel anesteziye hazırlıklı olmak için, işlemden 1 gece öncesi saat 24.00'den sonra ağızdan hiç bir şey almamak (yemek ve içecek) gerekir.
3. Kıymetli eşyalarınızı (mücevher, para, kredi kart, vs) evde bırakınız; evlilik yüzüğünüz kalabilir.
 
YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ SONRASI
 
Genellikle bir saat sonrasında hastamız kliniğimizden ayrılabilir ve ardından o gün evde istirahat etmesi istenir. Aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir
 
1. İşlem sonrasında 24 saat  araba kullanmayınız ve işinize başlamayınız.
2. Evde istirahat ediniz; hareket (egzersiz) için kendi sınırınızı kendiniz çiziniz.
3. Yiyecek ve içecekde herhangi bir sınırlama yoktur; sigara ve alkol kullanmayınız.
4. Duş, banyo 24 saatten sonra alınabilir.
5. Cinsel ilişkide bulunmayınız.
6. Parasetomol (Parol) benzeri ağrı kesici kullanılabilir.
7. Yumurta toplama sonrasında destek ilaçlarınıza yumurta toplama işleminden 1 gün sonra başlayacaksınız. Kullanılan protokolünüze göre uygun olan destek ilaçlarınız hemşirelerimiz tarafından sizlere anlatılacaktır. Size anlatılan ilaçlarınızı kullanmaya gebelik testi yaptırdığınız güne dek devam edeceksiniz. Gebelik testi sonucuna göre, doktorunuz devamı veya kesilmesi konusunda sizi bilgilendirecektir. Gebelik oluştuğunda mevcut ilaçların  kullanımına  ultrasonda gebelik kesesi  görülene kadar devam edilir. Gebelik kesesi görüldükten sonra destek tedavisine gerek kalmamaktadır.
8. Aşağıda anılan durumlardan herhangi birisi olur ise saatten bağımsız olarak size verilen acil numaradan doktorunuzu arayınız:
a. Ölçmekle 38 °C'den yüksek ateş
b. Aşırı vajinal kanama (bir miktar kanama olması normaldir)
c. Çok şiddetli ve devam eden ağrı (bir miktar ağrı olması normaldir)
d. Ardışık iki günde 1 kilodan fazla kilo artışı, nefes darlığı ve idrar miktarında azalma
e. İşlemden 8-10 saat sonrasında, artan ağrı ile birlikte, idrar yapamama

Sayfamızı Paylaşın

Sevtap Subaşı

Firmamız hakkında kısa bilgi.Site tasarımı ve yazılımını yaptığımız firmalar arasında Anadolu Ajansı, Pakpen, T.C. Çalışma Bakanlığı , Galatasaray.com,  bulunuyor.

Sayfa Youmları

yorumcu

Yorum Ekleyin