Randevu +90.312.427 2090

Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp Bebek

Yumurtalıkların Uyarılması

2015-07-15 | | 0 Yorum |  

 GnRH Analogları (Lucrin, Gonapeptyl):

 
Yumurtalarınızın erken çatlamasını önlemek ve normal fizyolojiyi baskılamak amacıyla kullanılır. Merkezimizde bu amaçla lucrin ve ya gonapeptyl kullanmaktayız.
Uyarıcı iğneler (Gonal-F, Menogon, Puregon, Menopur, Merional, Fostimon, Lüveris): Normalde bayanlar ayda bir yumurta üretir. Tüp bebek tedavilerinde amaç çok sayıda folikül-yumurta elde etmektir. İlaçların tümünün etkinlik ve emniyetlilikleri birbirleri ile benzerdir. Bu ilaçların buzdolabında (buzlukta değil de yumurtalık veya raf kısmında- +4ºC’de) saklanması tercih edilir. Bununla birlikte 250C ‘nin altında olmak kaydıyla, oda sıcaklığında da uzun süre muhafaza edilebilir. Adetin 2-4. günü başlangıç ultrasonografisi yapılıp, kan östrojen düzeyi bakıldıktan sonra yumurtalıkları uyarıcı iğnelere başlanır. Size ilaç dozlarınızı tarif eden ilaç karnesi hemşirelerimiz tarafından verilecektir.
 
GnRH Antagonistleri (Cetrotide, Orgalutran):
 
Yumurtalarınızın erken çatlamasını önlemek için kullanılır.
 
Çatlatıcı İğne-HCG (Pregnyl, Ovitrelle, Gonapeptyl): 
 
Olgun yumurta genelde çapı 15mm’nin üzerinde olan foliküllerden elde edilir. Kullanılan ilaç protokolüne göre değişmekle birlikte, tercihen 3 veya daha fazla folikül 17mm’nin üzerine ulaştığında ve/veya kan E2 düzeyi 500 pg/ml’den fazla olunca HCG uygulanır. Çatlatıcı iğneyi uygulamadaki amaç yumurtaları çatlatmak değil yumurtaların son olgunlaşmasını sağlamaktır. Yumurtalar çatlamadan önce, bunların toplanması gereklidir. Genellikle HCG saatinden 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. HCG uygulama saati son derece önemlidir. Size verilen saate tam olarak uymanız şarttır.  İlacın bozulmaması ve etkinliğinin azalmaması için, özellikle yazın sıcak havalarda uzun süre oda sıcaklığında bekletmekten kaçınmak gereklidir.
 
Yumurtalık uyarma tedavisinde kullanılan bu ilaçların ileriye yönelik çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. En önemli yan etkileri; çok folikülü olan hastalarda, yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı overyan hiperstimülasyon sendromu (OHSS)’dir. Vücutta aşırı su tutulmasına bağlı kilo artışı olur. Embriyo transferinden sonraki günler içinde ortaya çıkar.  Erken yani gebelik testine kadar olan dönemde ya da geç gebelik testi sonrasında bulgu verebilir. Hayatı tehdit edecek derecede ciddi bir rahatsızlık olan OHSS’den korunmak için, mümkün olduğunca düşük doz ile yumurtalık uyarımı yapmak ve gerekli görülen olgularda özel bir çatlatıcı iğne olan gonapeptyl kullanmak faydalı olmaktadır. Ayrıca eğer yumurtalık takibi sırasında, çatlatıcı iğne günü, 11mm’den büyük 25 follikül var ise, OHSS riskini daha da minimize etmek için, tüm embriyoların dondurularak saklanması ve bir kaç ay sonrasında donma-çözme tedavisi ile nakli de düşünülebilmektedir. Bu nedenle tüp bebek merkezinin embriyo  dondurma ve çözme konusunda tecrübeli olması çok önem arz etmektedir. Bu bahsettiğimiz önlemlerin alınması ile hafif ya da şiddetli OHSS görülme riski günümüzde yok denecek kadar azalmıştır.
 
Femara : 
 
Çok zayıf yumurtalık cevabı beklenen olgularda yumurtalıkları hassaslaştırmak için kullanılır. 
 
Progesteron (Crinone, Proluton): 
 
Progesteron yumurtalıklardan salınır ve rahim duvarını embriyoların tutunması için uygun hale getirir. Kullandığımız ilaçlar nedeniyle tüp bebek uygulamalarında mutlaka progesteron hormon desteği yapılmalıdır. Progesteron desteğine yumurta toplama işleminden 1 gün sonra başlanır ve eğer gebelik oluşur ise 2 hafta süreyle daha devam edilir. Crinone jel günde 1 kez, sabahları vajinal olarak uygulanır. Crinonun buzdolabında (buzlukta değil de yumurtalık veya raf kısmında- +4ºC’de) saklanması tercih edilir. Bununla birlikte oda sıcaklığında da uzun süre muhafaza edilebilir. İlacın bozulmaması ve etkinliğinin azalmaması için, özellikle yazın sıcak havalarda uzun süre oda sıcaklığında bekletmekten kaçınmak gereklidir.
Proluton 500 mg depot her 4 günde 1 yarım ampul kas iç enjeksiyon ya da progynex 50 mg günlük enjeksiyon şeklinde kullanılır. Progesteron kullanımı; hafif kilo artımı, ruh halinde değişikliler, enjeksiyon yapılıyorsa enjeksiyon yerinde ağrı, göğüslerde şişkinlik yapabilir. Eğer gebelik oluşmaz ise progesteron kullanıldığı için adet bir miktar gecikebilir.
 
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇ PROTOKOLLERİ:
 
 Muayeneniz sonrasında hangi ilacın ne şekilde kullanılacağı doktorunuz tarafından belirlenir ve hemşirelerimiz tarafından size tarif edilir. Genel olarak adetin 2-4. günlerinde Ankara’ya geldikten sonra bayanın ortalama 2-3 hafta süreyle merkezimizde tedavi görmesi gerekmektedir. Erkeğin ise sadece yumurta toplama günü veya yumurta toplamadan 1 gün önce (azospermi dediğimiz menide hiç sperm olmaması durumunda TESE -testisten örnek alma işlemi söz konusu ise) Ankara’da olması istenmektedir. 
 
Merkezimizde kullandığımız protokoller ise: 
 
1) Uzun Protokol ( Luteal Long Lucrin Protokol)
 
2) Doğum Kontrol Haplı Uzun Protokol (Oral Kontraseptif (OC)- Luteal Long Lucrin Protokol) 
 
3) Sulandırılmış Lucrin Protokol ( OC-Mikrodoz Protokolü)
 
4) Kısa Protokol (Antagonist Protokol ) 
 
5) Yumurtalık Hassaslaştırıcı Protokol ( Femara Protokolü)
 
6) Mini IVFProtokolü
 
TAKİPTE KULLANILAN TESTLER:
 
Kanda E2-estradiol takibi: Kan E2 düzeyi yumurtalık fonksiyonunun iyi bir göstergesidir. Kan verirken aç olmanıza gerek yoktur. Size belirtilen saatte kan vermeye gelmenizi arzu etmekteyiz.
 
Vajinal ultrasonografi: Ultrasonografilere size belirtilen saatte gelmenizi arzu etmekteyiz. İdrarınızın boş olması gereklidir. Aç olmanıza gerek yoktur.
 
TEDAVİ PLANININ DEĞİŞTİRİLMESİ: 
 
Yaklaşık %15 olguda tedavi HCG verilmeden iptal edilir. İptalin en önemli nedenleri yetersiz folikül gelişimi, foliküller arası belirgin çap uyumsuzluğu olması, aşırı E2 yanıtıdır. 15mm’den büyük 3 folikülden az gelişme veya yetersiz E2 cevabı nedeniyle iptaller olabilir.

Sayfamızı Paylaşın

Sevtap Subaşı

Firmamız hakkında kısa bilgi.Site tasarımı ve yazılımını yaptığımız firmalar arasında Anadolu Ajansı, Pakpen, T.C. Çalışma Bakanlığı , Galatasaray.com,  bulunuyor.

Sayfa Youmları

yorumcu

Yorum Ekleyin