Randevu +90.312.427 2090

Endoskopi

SERVİSLERİMİZ

Endoskopi

2014-07-13 | | 0 Yorum | operasyon 

Polip rahimin iç tabakasından kaynaklanan hemen daima iyi huylu tümörlerdir. Rahim ağzına açılan kanaldan (endoservikal kanal) da kaynaklanabilirler. Şikâyet olarak anormal vajinal kanamaya neden olabilirler (fazla kanama, ara kanama, uzun kanama). Adet sancısı da neden olabilirler.

Kısırlık ve düşük üzerine etkisi tartışmalıdır. Bununla birlikte kısırlık için başka neden bulunamayan olgularda histeroskopik polip alınması sonrasında kendiliğinden doğurganlığın arttığına dair çalışmalar vardır. Tüp bebek başarısı (gebelik ve düşük) ve polip arasındaki ilişki kesin olmasa da, polip şüphesinde histeroskopi yapılmalıdır.

Tanısı hemen daima iyi yapılmış bir vajinal ultrasonografi ile kolaylıkla konabilir; özellikle âdetin 10.-12. günlerinde zamanlanan vajinal ultrasonografi daha da değerlidir. Ofis histeroskopisi ile tanı kesinleştirilir ve aynı seansta kolaylıkla tedavi edilebilir. Bazı polipler tekrar etme eğiliminde olabilir ve tekrar histeroskopi gerekebilir. 

 
 

Sayfamızı Paylaşın

Sevtap Subaşı

Firmamız hakkında kısa bilgi.Site tasarımı ve yazılımını yaptığımız firmalar arasında Anadolu Ajansı, Pakpen, T.C. Çalışma Bakanlığı , Galatasaray.com,  bulunuyor.

Sayfa Youmları

yorumcu

Yorum Ekleyin