Randevu +90.312.427 2090

Histeroskopi

SERVİSLERİMİZ

Histeroskopi

2014-07-13 | | 0 Yorum | Jinekoloji 

Histeroskopi, soğuk ışık kaynağı, video kamera ve rahim içine verilen sıvı/gaz distansiyon medyumu yardımı ile rahim iç boşluğunun görüntülenmesine verilen isimdir.

Tanısal veya tedavi edici amaçla yapılabilir. Tanısal amaçla bugün büyük çoğunlukla ofis histeroskopi'den yararlanılmaktadır. Tedavi edici amaçla yapılan histeroskopilerin bir kısmı ofis histeroskopi yardımı ile bir kısmı ise rezekteskop denilen özel bir alet yardımı ile yapılır. Polipler, ağır olmayan yapışıklıklar, derin olmayan perdeler ofis histeroskopi esnasında düzeltilebilir iken, yaygın rahim içi yapışıklıkar, derin perde kesilmesi ve rahim içine yerleşik myom tedavisinde rezekteskop kullanılır. Gerek ofis histeroskopisi gerekse de rezekteskop kullanımında derin olmayan maske ile genel anestezi kullanılır.

Ofis histeroskopi

Ofis histeroskopide rahim ağzını genişletmeden rahim içine kolayca sokulabilecek çok ince aletler (2.9 mm çaplı) kullanılmaktadır. Ofis histeroskopi önceleri sadece tanı koymak amacı ile uygulanmasına rağmen son yıllarda rahim içinde görülen pek çok anormalliğin tedavisinde de kullanılır hale gelmiştir. Ofis histeroskopi en çok anormal kanamalarda, kısırlığın değerlendirilmesinde, rahim içi yapışıklık, küçük myom ve poliplerin alınmasında kullanılır. Ofis histeroskopi ile derin olmayan septum adı verilen rahim içinde doğuştan olan perde ya da duvarların da kesilmesi de olanaklıdır. İpi rahim içine kaçmış olan rahim içi araçların (spiral) çıkarılmasında da ofis histeroskopiden yararlanılır.

Ofis histeroskopi hiç anestezi kullanılmadan yapılabilirse de, biz çok hafif bir genel anestezi kullanmayı hasta konforu açısından tercih etmekteyiz. Histeroskop ile rahim içine girildikten sonra sıvı verilerek rahim boşluğu şişirilir ve video ekranında gözlenir.

Menopoz öncesinde ve menopz sonrasındaki anormal kanamaların tanısında ofis histeroskopi son derece yararlıdır. Rahim içindeki polip, myom, veya tümörler histeroskopi ile kolayca görülür. Bunların bazıları (2 cm'den küçük çaplı) ofis histeroskopi ile alınabilir, bazılarında (2 cm'den büyük çaplı) ise aynı seansta rezekteskop kullanılma gereği olabilir.

Kısırlığın değerlendirilmesinde histeroskopi son derece önemli bir yöntemdir. Rahim içindeki yer kaplayan lezyonlar veya yapışıklıklar kısırlık nedeni olabilir ve bunların önemli bir kısmı histeroskopi ile tedavi edilebilir. Tüp bebek tedavisi öncesinde özellikle rahim filmi olmayan kadınlarda histeroskopi ile rahim iç boşluğunun normal olduğunun teyit edilmesi gerekli olabilir. Özellikle daha önce başarısız denemeleri olan çiftlerde de histeroskopi ile rahim içinin değerlendirmesi gerekebilir. Yapılan bazı çalışmalarda daha önce 2 veya daha fazla tüp bebek başarısızlığı olanlarda histeroskopide %50 oranında rahim iç boşluğunda anormallikler görülmektedir. Her ne kadar, rahim içinde saptanabilecek silik, normal dışı durumların, doğurganlık veya tüp bebek başarısı üzerine etkileri tartışmalıdır. Bireysel uygulamalarımda, geçmiş yıllarda, tüp bebek öncesi çok liberal histeroskopi yapmış iken, eğer karından rahime bir müdahale öyküsü (myom ameliyatı vs) yok ise, kürtaj öyküsü yok ise ve adetin 10-12. günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi tamamıyla normal ise, bu olgularda çoğu zaman histeroskopi normal olmakta ve ilave gebelik katkısı sağlamadığı için histeroskopi yapmamaktayım. Eğer bir risk faktörü var ise (myom ameliyatı, kürtaj öyküsü, vajinal ultrasonografide polip-myom varlığı veya iç tabaka düzensizliği), tartışmasız olarak tüp bebek öncesi histeroskopi yapılmalıdır.

HİSTEROSKOPİ SIK SORULAN SORULAR

Histeroskopi adetin hangi döneminde yapılır?

risHisteroskopi ideal olarak adet kanmasının bitiminden hemen sonra yapılmalıdır. Bu dönemde rahim iç tabakası incedir ve rahim içi anormallikleri daha net olarak görülebilir.

Histeroskopi öncesinde ne yapmalıyım?

Histeroskopi öncesinde genel anestezi verilecek ise 6 saatlik bir açlık (yemek ve içmek) dönemi gerekir. Ofis histeroskopide ise daha kısa süreli bir açlık yeterlidir.

Histeroskopi sonrasında ağrı veya kanama olur mu?

Genellikle ağrı son derece azdır veya hiç yoktur. Kanama genellikle damlama tarzında olup kısa sürer.

Histeroskopinin komplikasyonları nedir?

Rahim delinmesi (laparoskopi ile bakmak ve tamir etmek gerekebilir), kanama (rahim içine sonda koymak gerekebilir), rahim ağzının yırtılması (dikilerek onarılır), büyük ve alt segmente yakın myomların çıkarılması sonrasında rahim içi yapışıklık gelişmesi histeroskopinin başlıca işleme bağlı komplikasyonlarıdır. Bunlara %1 civarında rastlanır. Deneyimli histeroskopistler için komplikasyonların tanısı ve tedavisi nispeten kolaydır. 

 

Sayfamızı Paylaşın

Sevtap Subaşı

Firmamız hakkında kısa bilgi.Site tasarımı ve yazılımını yaptığımız firmalar arasında Anadolu Ajansı, Pakpen, T.C. Çalışma Bakanlığı , Galatasaray.com,  bulunuyor.

Sayfa Youmları

yorumcu

Yorum Ekleyin